Qendrim Husaj , Nderim Haxhiaj


You are not connected. Please login or register

Perse Jemi Te Krijuar?

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Perse Jemi Te Krijuar? on Mon Oct 12, 2009 7:21 am

QeNdRiM

QeNdRiM
.
.
Sikur te ndalen te gjith mjeket e botes dhe te behen rresht per nje duke i pyetur: a eshte krijuar syri per nje qellim, te gjith do te pergjigjeshin: po ai i cili nuk e pranon kete qellim le t'i nxjerre syte e vet.
Po ashtu nese i pyet per gojen, dhembet, veshet, hunden, duart,kembet, zemren, mushkerit dhe per cdo gjumture te imet ose qeliza te cilat e perbejne trupin enjeriut: a jane keto per qellim?Me nje fjal do te pergjigjeshin po. Dhe nese i pyet me gjere do te thoshin se per kete gje nevojitet me se 10 vjet pune per te analizuar krijimin e trupit te njeriut me saktesi dhe perpikshmeri. Edhe nese i pyet ata, a ka ndonje fare lidhje ne mes qellimit te nje pjeseze te trupit te njeriut dhe qenies se tij ne pergjithesi? Pergjigjja do te ishte se po ne te vertet qellimi i gojes eshte qe te ushqeje te gjitha pjeset e trupit, kurse qellimi i mushkerive eshte per frymemarrjen e te gjith pjeseve te trupit, qellimi i krijimit e zemres eshte qe te shprendaje gjakun ne te gjith pjeset e trupit...Keshtu pra qellimi i krijimit te gjdo pjese eshte ta kryeje detyren e cila ka te beje me qenien e njeriut ne pergjithesi. Derisa qdo pjese e trupit eshte krijuar per nje qellim dhe se qellimi i organeve tuaja eshte per sherbimin tend ne pergjithesi prandaj padushim edhe ti je krijuar per nje qellim.
A e di perse je krijuar dhe perse jane te krijuar te gjith njerezit?Derisa ti nuk e din qellimin e krijimit tend, atehere ti je me i pavlefshem se letra te cilen e ki perpara vetes... ne te vertete per kete leter ka qellim dhe se ajo eshte per te shkruar ne te, derisa ne shikimin tend nuk ka qellim krijimi yt, ateher pra mendo ne qeshtjen tende se si jeton derisa ti nuk e di qellimin e krijimin tend. Ne te vertet ai i cili nuk e di qellimin e krijimit te gjerave rreth tij eshte i pakujdesshem ndaj gjithe njerzeve. Dhe ai i cili nuk e din qellimin e rrobeve te cilat i vesh eshte edhe me i pakujdesshem se dy te paret. Mirepo edhe me i pakujdeshem dhe injorant ne mbar fytyren e tokes, eshte ai i cili nuk e din qellimin e tere jetes se vet!! mbaron jeta e tij ne kete bot kurse ai nuk diti perse jetoi e as pse vdiq.Vertete jeta e tij ne shikimin e vet eshte me e pavlefshme se kepuct e tij, sepse kepucet e tij jan per nje qellim kurse sipas mendimit te tij e gjithe jeta edhte e pavlefshme.
"... e ata qe nuk besuan perjetojn kenaqesi(ne kete jete) dhe hane ashtu si kafshet e vendi i tyre eshte zjarri."(Muhamed:12).
Pra pabesimtaret jetojne sikur qe ka thene nje poet:
Erdha nuk di prej nga
por erdha
e pash rrugen para meje dhe eca
do te udhetoj deshta apo jo
Qush erdha si e pash kete rruge.
Nuk e di dhe pse nuk e di, nuk e di.

Nese te humburit nuk e din qellimin e krijimit te tyre ne muslimanet e dime kete qellim, dhe nese nuk e din pse nuk e din (dhe pse nu7k e di ) krejt ky qellim kthehet te fshehtesia e Krijuesit dhe dihet me mesimin i cili na vjen vetem prej Tij.
Prandaj nuk mund ta dije njeriu qellimin e krijimit dhe qenies se tij ndrushe vetem me udhezimin e Krijuesit te vet derisa njeriu nuk e njeh Krijuesin bie vlera e tij ndaj vetvetes dhe nuk eshte larg per te ta quaje veten kafshe qe flet, kurse Zoti e therret ate:
"Ne vertet ndeeruam pasardhesit e Ademit(njerzit)."(El-Isra:70)Ne anen tjeter nuk do njeriu per vete vetem nencmim.Prandaj nder te gjith keto detyra e pare e njeriut eshte ta njohe Zotin xh.sh. dhe pejgamberin e Tij.


_________________
_______________________
Me të vërtetë, jobesimtarët janë armiqtë tuaj të hapur" (Nisa, 101)


_______________________
Njeriu jeton me nje stoli, ai është turpi...
http://nektariivulosur.tk

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com