Qendrim Husaj , Nderim Haxhiaj


You are not connected. Please login or register

7 Dyert e Xhehenemit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 7 Dyert e Xhehenemit on Mon Oct 12, 2009 7:34 am

QeNdRiM

QeNdRiM
.
.
7 Dyert e Xhehenemit
Dera e pare: Quhet Xhehennem sepse ai eshte i ngrysur(mrrolur)para fytyrave te burrave e grave si dhe han (djege ) mishin e tyre. Sa i perket denimeve dhe vuajtjeve, ky i ka denimet me te lehta sesa te tjeret.

Dera e dyte: Quhet zjarri ngrenes i duarve dhe kembeve.Fton ata qe Njeshmerise se Allahut s.w.t (Tewhidit) ia paten kthyer shpinen dhe atë, me te cilen erdhi Muhammedi alejhi selam nuk e pasuan.

Dera e trete: Quhet Sekar. Eshte quajtur me kete emer sepse ai han(djege) mishin dhe jo eshtrat.

Dera e katerte: Quhet Hattame (shkaterruese), sepse thyen eshtrat , djege zemrat dhe gjuan me gaca te medha sikur (te ishin) ndonje keshtjelle (e madhe). Ngriten gacat larte ne horizont pastaj zbresin dhe djegin fytyrat dhe duart e banoreve te zjarrit .

Dera e peste: Quhet Xhehim. Quhet me kete emer sepse ai ka gaca te medha. Nje gace e tij eshte me e madhe se sa dunjaja.

Dera e gjashte: Quhet Seir. Eshte quajtur me kete emer sepse jane te ndezura ne te 300 keshtjella. Ne cdo keshtjelle ka 300 shtepi e ne cdo shtepi ka 300 lloje te ndeshkimit. Ne te ka gjarperinje e akrepa,zingjire e pranga. Ne te eshte pusi i merzise-deshperimit. Nuk ka ne Xhehennem denim me te tmerrshem sesa ky. Kur te hapet dera e deshperimit , deshperohen shume banoret e zjarrit.

Dera e shtate: Quhet Havije (grope e thelle). Ai qe bie ne te kurre nuk del prej saj. Ne te gjendet pusi i pluhurit, nga i cili buron (del) zjarre, prej te cilit edhe vet zjarri frikesohet e kerkon mbrojtje. Ne te jane ata,per te cilet tha Allahu s.w.t: "Atë do ta ndrydhi me një dënim të rëndë e të padurueshëm".(muddeththir 17).
Ai eshte koder prej zjarri, ne te cilen vendosen armiqt e Allahut s.w.t me fytyrat e tyre duke i patur duart e lidhura ne qafat e tyre si dhe me kembe te bashkuara me qafen. Zebbanijet (melaiket e zjarrit ) qendrojne mbi ta. Ne duar kane shkopinje hekuri , e kur ta godasin dike prej tyre (njerzve) vetem njehere , zerin e tij e degjojne njerzit e xhinet


_________________
_______________________
Me të vërtetë, jobesimtarët janë armiqtë tuaj të hapur" (Nisa, 101)


_______________________
Njeriu jeton me nje stoli, ai është turpi...
http://nektariivulosur.tk

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com