Qendrim Husaj , Nderim Haxhiaj


You are not connected. Please login or register

Muslimanët të diskriminuar në Evropë

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Muslimanët të diskriminuar në Evropë on Mon Jan 04, 2010 2:27 am

QeNdRiM

QeNdRiM
.
.

Muslimanët të diskriminuar në Evropë

Një raport i botuar në të përditshmen Times gjeti se shumica e muslimanëve në Evropë ndjehen të diskriminuar.


Rreth 20 milion muslimanë jetojnë në Bashkimin Evropian, kryesisht në qytetet dhe kryeqytetet e mëdha industriale; ata përbëjnë 25% të popullsisë në Marsej të Francës dhe në Roterdam të Holandës, 20% në Malmo të Suedisë, 15% në Bruksel dhe Birmingam, dhe 10 % në Londër, Paris dhe Kopenhagë.

Raporti i botuar me datën 15 dhjetor, që tregon anketimin e muslimanëve në 11 qytete në të gjithë BE-në gjeti se 55% të muslimanëve besonin se diskriminimi fetarë është rritur gjatë pesë viteve të fundit.

Dhe gjersa muslimanët po mundohen të bëhen pjesë integrale e strukturës së këtyre qyteteve të mëdha, raporti tregon se ata janë gati tre herë më më gjasa të mbesin pa punë sesa jo muslimanët.


_________________
_______________________
Me të vërtetë, jobesimtarët janë armiqtë tuaj të hapur" (Nisa, 101)


_______________________
Njeriu jeton me nje stoli, ai është turpi...
http://nektariivulosur.tk

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Make a forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com