Qendrim Husaj , Nderim Haxhiaj


You are not connected. Please login or register

Minaret Islame ornamente për Krishtlindje

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Minaret Islame ornamente për Krishtlindje on Mon Jan 04, 2010 2:30 am

QeNdRiM

QeNdRiM
.
.


Minaret Islame ornamente për Krishtlindje
Rinia Austriake ka filluar me fushatën e vendosjes së minareve në dekorimet për Krishtlindje, si protestë ndaj ndalesave për minaret në Zvicër.


Ata i kanë kthyer minaret si ornamente për bredhin e tyre të Krishtlindjeve si dhe kanë vendosur minaret në kartolinat më të cilat ua urojnë këtë festë të afërmeve të tyre.

Organizatorët e fushatës thonë se kjo ide ju erdhi një grupe të vogël të rinjve por pastaj ideja u përhap në rrjetet shoqërore në internet ku të rinjtë shkëmbenin dizajnët e tyre si rrugë për të promovuar liritë fetare.

„Çdo grup ka të drejtë ti praktikojë liritë fetare aq sa i respekton dhe bashkëjeton më ato të grupeve tjera," thonë ata.

Edhe pse nisma filloi me disa të rinj Austriakë të cilët e shihnin ndalesën për ndërtimin e minareve si „racizëm" të fqinjëve të tyre, kjo fushatë joshi edhe të rinj nga Zvicra të cilët ishin kundër ndalesës për ndërtimin e minareve.


_________________
_______________________
Me të vërtetë, jobesimtarët janë armiqtë tuaj të hapur" (Nisa, 101)


_______________________
Njeriu jeton me nje stoli, ai është turpi...
http://nektariivulosur.tk

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com