Qendrim Husaj , Nderim Haxhiaj


You are not connected. Please login or register

Bazat e imanit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Bazat e imanit on Tue Sep 29, 2009 9:32 am

nDeRiM

avatar
.
.
Bazat e imanit
I drejtohet Xhibrili a.s për së dyti Muhammedit alejhis-selam duke e pytur:
Më trego për Imanin !
Pejgameri alejhis-selam iu përgjigj :
- Iman është:
a) Të besosh ALL-LLAHUN - (dmth: të besosh se ALL-LLAHU është Krijues , të besosh se vetëm Ai meriton të adhurohet . Askush s’ësshtë si AI …”(SHURA:11)
b) Meleket e Tij –(melekët janë krijesa prej drite që I realizojnë urdherat e ALL-LLAHUT. Ne ata nuk I shohim.)
c) Librat e Tij –(Tevrati, Inxhili ,Zeburi dhe Kur’ani)
d) Pejgameret e Tij (I pari është Ademi a.s dhe ifundit Muhammedi alejhis-selam)
e) Ditën e Gjykimit –(dmth:të besosh në ditën e dhënies së llogarisë,ditën në të cilën do të llogariten punët e njerzve.)
f) Të bësosh në kaderin e ALL-LLAHUT , në të mirën dhe të keqen –(dmth: të jesh I kenaqur me atë që ka caktuar ALL-LLAHU,kuptohet duke pasë parasysh shkaqet)
Transmeton Muslimi

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

 
  •  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion